Třída Míru

logo
odrážkaarchitektura
odrážkadesign
odrážkaurbanismus
odrážkaprojekce
Rok realizace: 2014–2015

Třída Míru se stala v Pardubicích pojmem. Byla po léta centrem Pardubic, začínajícím u Zelené brány a končícím u dnes již neexistujícího hotelu Veselka (dnes zde stojí Magnum).

Podoba její rekonstrukce byla předmětem dlouhodobých sporů a vášnivých diskuzí, jak radnice, tak široké veřejnosti. Během let toto korzo upadalo, čemuž přispěla i výstavba AFI Paláce, coby obchodního centra v jeho těsné blízkosti.

Po dlouhých třinácti letech (soutěž r. 2002) se projekt podařilo dotáhnout k realizaci. Jeho cílem bylo dosáhnout jasné a přehledné koncepce řešení. Největší problém – MHD skončil kompromisem, tedy minimalizováním trolejbusové dopravy.

Třídě Míru se podařilo vrátit její původní význam, navíc z průchozí ulice je opět vyhledávané místo pobytu a setkávání lidí. Palác Magnum (2008) na místě bývalé Veselky vrátil svému předprostoru městský rozměr. Vzniklo zde neformální malé náměstí, které lze využívat pro veřejné akce. Chybí zde již jen plánovaný pomník letce Jana Kašpara.

Na pěší zóně po půlročním provozu vznikla či byla obnovena řada obchodů, restaurací, jsou zde nové zahrádky kaváren atd.

Je jen velká škoda, že navazující Náměstí Republiky s Východočeským divadlem, Obchodním centrem Grand a Zelenou bránou, jako důležitý svorník Třídy Míru a historického Pernštýnského náměstí, zůstává nadále nedořešeno a funguje stále jako dopravní tepna.

(c) Copyright 2008 AtelierWalter | Mapa webu | Vytvořil - Jakub Říha